Vyzvané přednášky

Lukáš Janura

MPO – odbor nových technologií v energetice

Název přednášky: Vodíková strategie České republiky

Abstrakt přednášky: Vodíková strategie České republiky má dva hlavní cíle: snižování emisí C02 a podporu ekonomického růstu. Je rozdělena do čtyř vzájemně provázaných pilířů: výroba vodíku, doprava a skladování vodíku, využití vodíku a vodíkové technologie. Zaměřuje se primárně na obnovitelný vodík, ale vzhledem k omezením ve využití obnovitelných zdrojů daných klimatickými podmínkami v ČR, musíme klást důraz i na nízkouhlíkový vodík a dovoz obnovitelného vodíku ze zahraničí.

V současnosti připravovaná aktualizace strategie reaguje na schválené směrnice a nařízení ze strany Evropské komise. Hlavním úkolem pro nás bude zajistit splnění cílů výroby obnovitelného vodíku tak, jak jsou definovány ve směrnici RED (Renewable Energy Directive). Nová aktualizace počítá se třemi etapami do roku 2050, z nichž každá bude klást důraz na jiné technologie výroby, způsob dovozu a využití vodíku v závislosti na jeho postupně klesající ceně.

Pro vodíkové technologie je velmi důležité zajistit jejich vysokou spolehlivost. Tyto technologie jsou obecně dražší než technologie využívající fosilní paliva. Hlavní způsob, jak zvýšit efektivitu vodíkových technologií, proto je zvyšování jejich utilizace. Vodíkové autobusy a nákladní automobily musí být jako současná letadla, která jsou také provozována v režimu 24 x 7. To se dá zajistit jen s vysokou mírou spolehlivosti těchto zařízení.

Pavel Řežábek

ČEZ a.s. – Hlavní ekonom

Název přednášky: Udržitelná energetika a využití OZE

Abstrakt přednášky: Česká energetika bude postupně procházet tranzicí od uhlí k jiným zdrojům. Bez aktivních zásahů by se ČR stala vysoce importní zemí s vysokými cenami energií. V období kolem roku 2030 je proto zapotřebí dosáhnout objemově významného podílu obnovitelných zdrojů zálohovaných plynovými zdroji. Charakter jejich výroby se bude promítat do volatilních hodinových cen, roční průměr přitom může být na velmi přijatelné úrovni. To vše následně ovlivní i provoz tradičních zdrojů.  V dlouhodobém horizontu se počítá s využitím jádra.